• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • SELAHATTİN ERBAŞ VE GAZİ ERBAŞ
  • MELEZ AHMET FİKRET SİRKECİLİ
  • KÖŞKER TEYFİK DAĞDURAN
  • ASVALT RIZA
  • EN SAĞDA DELİ SEYHUN
  • NURİ ERGİN VE VEDAT ERGİN
  • SARI REMZİ OZAN
  • Boksör Aydın Zararsız
Site Haritası

ŞİRİNLER GRUBU
1980’li yıllarında Adana’da tombalacılık yapan  Mehmet Şirin Aksoy’un kurduğu Şirinler Çetesi, ilk olarak 1999’da 7 gün süren operasyon sonrası çökertildi. Mehmet Şirin Aksoy ile birlikte kardeşi Ali Aksoy, bir emekli komiser, bir binbaşı, bir emekli astsubay olmak üzere 16 kişi o dönemde çete suçlarına bakan DGM’de cinayet, trilyonlarca liralık çek senet tahsilatı, gasp ve ihaleye fesat karıştırma suçlarından yargılandı. 2001’de sonuçlanan davada 6 çete üyesi cezası alırken, çete lideri 21 yıla mahkum oldu. Çete yakalandığında dönemin Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, “Söylemezlerden de büyük bir çete” açıklaması yaptı.

Çete elemanlarının adları Adana ve İzmir’de 10 kişinin ölümü ile sonuçlanan mafya savaşında da geçti. Ancak kanıt bulunamadı.

1998 yılında Muğla’da Ölü Deniz’in temizlenmesi ihalesine de adı karışmıştır. Bu ihalede ‘Tarzanlar Çetesi’ ile karşı karşıya geldi ve rakip çetenin lideri olan İskender Gürler ve adamı Ali Rıza Yılmaz öldürüldü. Mehmet Şirin Aksoy‘un işlediği iddia edilen cinayetler, tetikçileri tarafından üstlenilmiştir. İskender Gürler ve Mehmet Şirin Aksoy‘un büyük husumetinden dolayı Adana ve İzmir’de yaşanan çatışmalarda toplamda 10 kişi yaşamını yitirmiştir fakat yeterli kanıt bulunamamasından dolayı asıl şüpheliler serbest bırakılmıştır.

2000 yılında gerçekleştirilen başarılı operasyonda kimliği açıklanmayan bir Binbaşı ve kardeşi Ali Aksoy ile toplantı halindeyken yakalanmıştır ve böylece ‘Şirinler Çetesi’nin çökertilmesi sağlanmıştır. Ayrıca Erhan Kocaman isimli bir Astsubay da çete üyelerine boş askeri kimlik verdiği için gözaltına alınmıştır. Yapılan operasyonlarda 1 kalaşnikof marka uzun namlulu silah, 3 adet el bombası, 101 adet kalaşnikof mermisi, 4 adet şarjör, 8 adet tabanca, 135 adet tabanca mermisi, 2 adet el telsizi, çok sayıda sahte nüfus cüzdanı, Polis ve Astsubay kimliği ile 4 adet kelepçe, bol miktarda cep telefonuyla 1 adet böcek (dinleme cihazı) ele geçirilmiştir. Operasyonlar sonucunda Murat Akdoğan, Şükrü Kocaman, Kemal Öztürk, Adem Akkaya, Mustafa Coşkun Özçakmak, Rıdvan Demir, Aziz Aslan, Murat İşçi, Caner Güllendi ve emekli Başkomiser Ali Kör gibi isimler de tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir.

2000 yılının Kasım ayında kardeşi Ali Aksoy ve 3 adamı Adana E Tipi Kapalı Cezaevi’nde isyan çıkarmıştır. Koğuşlardaki diğer tutuklu ve hükümlüler de Ali Aksoy’un kışkırtması neticesinde isyana katılmıştır. 21 gardiyanın rehin alındığı olaylarda cezaevi güvenliğinin sağlanması amacıyla bölgeye çok sayıda takviye Jandarma ve Çevik Kuvvet ekipleri gönderilmiştir.

2001’de sonuçlanan büyük davada Aksoy’un 6 adamı çeşitli sürelerde cezalar alırken, kendisi de 24 yıla mahkum oldu. Çete yakalandığında dönemin Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, ”Bu çete ‘Söylemezler’den de daha büyük bir çeteymiş” açıklamasını yapmıştır.

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.27929.3164
Euro10.803310.8465
Hava Durumu